25 lut 2017

Dach czas skończyć

Jakość pracy oraz właściwe wybory zapewniają ciągły postęp na placu budowy. Dlatego cieszę się iż wykonanie całości robót związanych z dachem zleciłem wykwalifikowanej ekipie. Dzięki temu reklamacją zajęli się fachowcy pozostawiając dla mnie złożenie podpisu na przygotowanym i uzgodnionym ze mną porozumieniu.

Na początek mozolne profilowanie zakończeń krokwi.















Wkrótce kolejny film poklatkowy z placu budowy. 

15 lut 2017

Ma być szczelnie

Jednym z wyznaczników osiągnięcia norm dla domów pasywnych są testy szczelności budynku. Posiadać takiego domu nie muszę - ładna nazwa też nie jest mi potrzebna. Dla mnie najważniejsze jest to, aby jego utrzymanie nadmiernie nie obciążało domowego budżetu.  
Szukając materiałów i sposobów ich montażu napotykam na coraz większą liczbę informacji o elementach, które mają wpływ na późniejszą ekonomikę ogrzewania.  I tak, super jakość pustaków ceramicznych ma się nijak w  połączeniu ich na pióro-wpust. Mimo, iż każdy z pustaków ma świetny wynik przepuszczalności termicznej, to w zestawieniu ich w murze uzyskujemy "dziurawą" ścianę. Warto jest więc dobrze doszczelnić taką ścianę i to nie tylko wykorzystując zewnętrzne docieplenie. 
Ścianę zamierzam ocieplić wełną z welonem szklanym. Jednak, by wykonać to należycie być może powinienem łączenie między poszczególnymi pasmami wełny dodatkowo uszczelnić taśmą. Taki "zabieg" mógłby stanowić barierę dla wiatru.  
Pozostaje jeszcze przemyśleć właściwe zaizolowanie termiczne innych trudnych do wykonania technicznie elementów elewacji. Mam na myśli strop nad wejściem, który z uwagi, iż jest bezpośrednio narażony na warunki atmosferyczne będzie stanowić ogromny mostek termiczny. 
Takich rozterek jest jeszcze przed nami mnóstwo :)

9 lut 2017

Sposobów kilka na zamontowanie okien - który wybrać?



Okna zamówione - trzeba się pochylić nad sposobem montażu. W grę wchodzi system MOWO, KIK, EMO lub zamocowanie na konsolach. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na montaż w warstwie ocieplenia dzięki czemu są najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Często stosuje się je w domach pasywnych i energooszczędnych. Może ma ktoś jakieś doświadczenia z tymi systemami? Chętnie skorzystam z dobrej rady.


A tu zima nie odpuszcza :)


Coś eko


Wychodząc naprzeciw rozwiązaniom proekologicznym złożyłem wniosek o założenie instalacji fotowoltaicznej. Aspekt ekonomiczny nie jest bu bez znaczenia, zwłaszcza przy dofinansowaniu ze środków UE. Założenie - zwrot inwestycji w ciągu 5 lat, a później rozliczanie nadwyżki wyprodukowanej energii z dostawcą energii. Koszt całkowity przy wielkości instalacji 3kW: 16500zł - koszt inwestora około 5800zł. Wszystko przy współpracy z Urzędem Gminy, bez konieczności zaciągania kredytu w wyznaczonym banku. 

Pozostaje tylko czekać na dalszy rozwój sprawy :)

Ciąg dalszy nastąpił i pomyślnie przeszedłem konsultacje i ocenę możliwości montażu. Teraz już piłeczka po stronie gminy.