4 wrz 2016

Wybór projektu domu - i co dalej?

Zapewne każdy, kto myśli o własnym domu przegląda stosy pism z projektami. Rzadko zdarza się, że znajdujemy tam ten jedyny, wymarzony. Dlaczego więc nie zebrać najważniejszych dla nas opcji, elementów i pomysłów na miarę naszych potrzeb i zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Wystarczy z kilku projektów wybrać tylko to, co nam odpowiada i z tej układanki skleić wstępny zarys. Resztą zajmie się fachowiec - projektant. Jeśli dobrze poszukamy cena takiego rozwiązania nie będzie znacząco odbiegać od ceny gotowego projektu, do którego należy doliczyć koszt adaptacji. Cena gotowego projektu to koszt ok. 2500 zł plus koszty adaptacji to ok. 2000 zł. Całość więc będzie nas kosztować ok. 4500 zł. Natomiast, gdy zdecydujemy się na projekt indywidualny, nie ponosimy kosztów adaptacji. Cena takiego projektu domu ok. 200m kw to koszt ok. 5000 zł. Jeśli zatem mamy wymagania, co do usytuowania pomieszczeń i ich wymiarów, wówczas warto swoje pomysły powierzyć projektantowi, a on je urzeczywistni. 
Zależało nam, aby nasz dom miał spiżarnię i pralnię. Chcieliśmy również, oprócz salonu i dwóch pokoi dla dzieci, mieć mniejszy pokój - zwany gabinetem. Wymyśliliśmy sobie też, aby sypialnia była wyposażona w dodatkową samodzielną łazienkę i garderobę. Rzeczą równie istotną była wielkość kotłowni. Musiała być dużych rozmiarów z uwagi na planowane ogrzewanie eko-groszkiem i składowanie w niej węgla. A... i garaż musiał być dwustanowiskowy. Gotowe projekty nie oferowały wszystkich tych rozwiązań. Zwrócenie się do projektanta, który uwzględni wszystkie te pomysły było dobrym rozwiązaniem. A oto, co z tego wynikło: Na etapie tworzenia projektu indywidualnego musimy również określić w jakiej technologii będziemy budować – czyli z czego. Ja wybrałem system ścian trójwarstwowych. Chodzi głównie o jakość i wygląd fasady, ale co ważniejsze zachowanie wysokiego standardu cieplnego. Nikt przecież nie lubi przepłacać za ogrzewanie lub znosić spiekotę w upalne dni. System ściany trójwarstwowej jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli bierzemy pod uwagę energooszczędność przyszłej budowli. Na ten aspekt powinniśmy patrzeć długofalowo, a nie tylko na koszt wykonania. Przyznać należy, iż cena wykonania elewacji z tynku strukturalnego jest w momencie budowy niższa. Niestety po kilku latach taką elewację trzeba czyścić, odmalowywać, nie wspominając o pękaniu – kiedy to nasza cudowna ekipa coś spartoli.  W znajomej cegielni - CERADBUD mogłem na żywo sprawdzić rozwiązanie budowy w systemie ściany trójwarstwowej. Firmowy budynek został wzniesiony właśnie w tej technologii. 
A oto projekt elewacji uwzględniający sytem ściany trójwarstwowej.

Każda z decyzji podejmowana na etapie przygotowywania projektu pociąga za sobą kolejne. 
Wybór budowy w systemie ściany trójwarstwowej pociąga za sobą decyzję odnośnie wyboru montażu stolarki okiennej. 
Modne obecnie duże przeszklenia zmuszają do zastanowienia się nad doborem właściwego szklenia (odpowiednie powłoki). Ściana trójwarstwowa daje nam możliwość montażu stolarki okiennej w warstwie izolacji poza murem. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie redukujące powstawanie liniowych mostków termicznych (standard dla domów energooszczędnych i pasywnych). 
Kolejną decyzją, jaką należy podjąć na etapie tworzenia projektu jest dobór poszycia dachowego. Przy takiej elewacji, jaką wybrałem zależy mi na „spokojnym wykończeniu”. Szukam więc płaskiej dachówki.

Zapomniałbym o wspaniałej ekipie – najlepiej z polecenia. W tym przypadku kieruj się zasadą: sam musisz wiedzieć o tej robocie więcej od ekipy i jeszcze więcej od geniuszy w składach budowlanych. Ci pierwsi zazwyczaj doradzą takie rozwiązanie, które jest dla nich mniej pracochłonne. Natomiast drudzy polecą to, czego zorientowani nie chcą od nich kupić. Układy wzajemne częściej drenują kieszeń inwestora niż o nią dbają – mimo gorących zapewnień. I na koniec to, czego nie wolno odpuścić czyli: kierownik budowy.  Koniecznie nie może być to osoba związaną z ekipą. I jeszcze jedno: nie możemy powierzyć ekipie sprawstwa w zakupie materiałów. Licząc na pewne oszczędności warto zaopatrywać się w materiały u jednego dostawcy. 
W kolejnych postach postaram się rozwinąć poruszone wątki.
A teraz spójrzcie na wizualizację mojego domu. Ciekawe jak bardzo będzie odbiegać od rzeczywistości, gdy budynek zostanie wzniesiony...2 komentarze:

  1. Jakie wymiary ma budynek?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.
    Wymiary budynku to 14,5m na 19m. Część od strony garażu jest krótsza o ok 2m.

    OdpowiedzUsuń